Akce v DalečíněProběhlo

Dalečínský historický jarmark

Další informace  


Přivítání prázdnin


SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ
Dne 2.května 2009 se v kulturním domě v Dalečíně poprvé uskutečnilo „Setkání harmonikářů“. Muzikanti se k nám sjeli nejen z blízkého okolí, ale i z Moravy a Čech. Celkem se jich tu sešlo 23. Dalečín reprezentoval pan Zdeněk Černý, při jehož vystoupení se rozezpíval celý sál a byl žádán o další a další přídavky. Ale i zbývající harmonikáři se setkali s velkým úspěchem. Veřejnost, především senioři, zaplnila celý kulturní dům a prožila příjemné odpoledne poslechem nejrůznějších skladeb a písní. Náladu si pak mohla zpříjemnit nejen připraveným občerstvením, ale i dobrým vínem. Atmosféra gradovala a byla tak příjemná, že některé páry dokonce zaplnily taneční parket. Ti, co právě netancovali, si mohli prohlédnout harmoniky i heligonky všech možných barev, velikostí, hudebního rozsahu i stáří. Nejpozdější hosté odcházeli s rozjařeným pocitem až v pozdních nočních hodinách. Doufejme tedy, že tato kulturní akce nebyla u nás v obci ojedinělá a napřesrok se na ni můžeme opět těšit.

   
   


VODÁCI Z MOKRÉ SVRATKY ANEB JAK SE CHLAPI ODHODLALI...
Blesková myšlenka, rychlý telefonát, kontaktování přítele, odmítnutí manželek, obstarání lodí, dobrá nálada, vysoké sebevědomí, tekutá svačina a neskonalé těšení z ryze pánské jízdy, předcházelo prvnímu sjezdu řeky Svratky v Dalečíně. Start z Borovnice se díky poklesu hladiny vody přesunul do Jimramova, kde se naši, rádoby vodáci, naloďovali. Euforie z jízdy předčila veškerá očekávání a tak hurá do proudu řeky. I když se nám zdálo, že voda teče pomalu a řeka je zcela klidná, první "udělání se" na sebe nenechalo dlouho čekat. A tak se potápěli naši vodáci, jejich kánoe i provianty docela často. Za velkého povzbuzování diváků kolem řeky, dopluli do Dalečína, kde je vítal i obří transparent s povzbudivým mottem, který statečné vodáky opět potopil. Nálada byla výborná, a tak se misákem mokré tričko stali všichni.

   


Turnaj ve stolním tenise
V sobotu 7.3.2009 proběhl v kulturním domě v Dalečíně 9. ročník turnaje ve stolním tenise. Za hojné účasti 24 hráčů proběhlo opět velmi dobré sportovní klání, ve kterém se příliš nedařilo místním hráčům. Mezi osm nejlepších se probojoval pouze Luboš Zbytovský ml. a Ladislav Burša. Zde však „narazili“. Zbytovský na Jiřího Pustinu z Vlachovic, který později vybojoval 3.místo a Burša na Ladislava Zítku z Bystřice n/P., který skončil celkově na 4.místě. O první místo se utkali bystřičtí orli Břetislav Jakubec a Rostislav Kopecký. Uspěšnějším se stal po pětisetové bitvě Břetislav Jakubec, který tak obhájíl loňské vítězství. Uznání patří také panu Ladislavu Zítkovi ( 74 let) , který také obdržel cenu nejstaršího účastníka turnaje.

   


Párkové závody
V sobotu 28.2.2009 proběhly v Dalečíně na "Chmelníku" závody v běhu na lyžích.

XI.Společenský ples Základní školy a Obecního úřadu v Dalečíně
proběhl 14.2.2008 v kulturním domě v Dalečíně. K tanci a poslechu zahrála MELODIE TRPÍN


Realizace projektu v roce 2008 - "Rekonstrukce náměstí v Dalečíně".

 

Realizace projektu v roce 2008 -"Park volného času v obci Dalečín".

 


Hurá na prázdniny – dovolenou!
Den po obdržení vysvědčení 28.6.2008 si dali děti sraz na Bahnech, aby společně vykročili do prázdninových dnů. OÚ a SDH Dalečín pro ně připravily pestrý program. Prvním bodem bylo ,,vystoupení‘‘ HSZ z Bystřice n. P.. V praktické ukázce, za pomoci speciální techniky nám předvedli, jak se vyprošťuje zaklíněný člověk v autě. Náš figurant naštěstí přežil, auto podle předpokladu nikoli. Protože nám počasí přálo, mohli se hry rozběhnout naplno. Děti celé odpoledne skákaly, střílely, hádaly, tancovaly, lezly, stříhaly, lovily, jezdily… . Odměnou jim byl nákup v dětském supermarketu. Tak jako každoročně, nemalý zájem byl i o horolezeckou stěnu. Tu pokořila i velká většina dospělých návštěvníků. Příjemnou pohodu celého odpoledne doplnilo nejen dobré občerstvení, ale i slovní a hudební doprovod pana Hamerského. Poděkování patří maminkám, které napekly dobré cukroví, manželům Korábkovým za přípravu výborného masa a všem, kdo nám pomohl. Sponzoři: Jaroslav Jílek, Pekárna Unčín, ZŠ a MŠ Dalečín, SD Jednota Dalečín.(vš)

   


Dalečínský historický jarmark
Dne 27.7.2008 proběhl v prostoru zříseniny hradu v Dalečíně již III. ročník historického jarmarku. V rámci programu vystoupily skupiny DISCOBALLS, SAKRAPES, QUANTI MINORIS a BOKOMARA

   
   


Hradní radovánky
Letošní oslava Dne dětí proběhla v krásném historickém prostředí zříceniny hradu v Dalečíně, kam s radostí přijala pozvání šermířská skupina TAS z Velkého Meziříčí. Šermíři měli pro děti připravený zajímavý program v dobových kostýmech plný soubojů, ukázek historických zbraní, soutěží a vtipných scének. Vrcholem programu bylo pasování páťáků historickými glejty.

   
   


Turnaj ve stolním tenise
V sobotu 23.2.2008 v kulturním domě v Dalečíně proběhl 8. ročník turnaje ve stolním tenise. Za účasti 18 hráčů proběhlo opět velmi dobré sportovní klání, ve kterém se příliš nedařilo místním hráčům. Ze základních skupin postoupil do dalších bojů pouze Luboš Zbytovský ml.Ten se však probojoval až do finálového zápasu, kde ho po prvních dvou vyhraných setech a za stavu 10 : 8 ve třetím setu dělil jediný vyhraný míček od vítězství. Soupeř však dokázal hru otočít a zápas vyhrát. První místo tak vybojoval Břetislav Jakubec, na Luboše Zbytovského ml. "zbylo" druhé místo, třetí místo obsadil Rostislav Kopecký a konečně čtvrtou, poslední ohodnocenou pozici získal Jaroslav Balabán.

   


Maškarní karneval
V neděli 17.února bylo v našem kulturním domě veselo.Sál roztancovalo téměř sto pohádkových postaviček – princezny, kašpárek, vodníci, červená Karkulka… Zábavné odpoledne pro všechny děti a rodiče, které je plné soutěží, her a písniček provádí DJ David a Ája. Pro všechny bylo jako vždy připraveno občerstvení a bohatá tombola. Navečer se všichni rozcházeli sice unavení, ale plni radostných a veselých dojmů.

   


Jubilejní X. Společenský ples
Letos již jubilejním desátým rokem pořádal obecní úřad spolu se základní školou společenský ples. Ten již po několik let začíná předtančením žáků místní školy.Tentokrát to byla tropická plážová taneční show, která vnesla do sálu teplo, slunce, rytmus a dobrou náladu. K poslechu a hlavně k tanci hrála hudební skupina ABC Boskovice, posilnění těla a rozproudění krve zajišťoval tým žen v šenku. O půlnoční překvapení se postarala místní POUPATA. Skupinka žen v zářivých kostýmech vyrazila dech odtančením spartakiádní skladby. Sklidila ohromný aplaus a pro velký úspěch musela výstup opakovat. Podle příznivých ohlasů usuzujeme, že se ples náramně vydařil. Díky všem, kdo se na přípravě plesu podílel. Poklonu zaslouží především obsluha ve výčepu, protože zvládala nápor hostů až do pozdního rána. P.S.: Předsevzetí do dalších let - nafoukneme sál KD a přidáme stoly i židle pro pozdější hosty.

   
   
   


Dalečín čte dětem
Dalečín čte dětem I v Dalečíně se četlo ve škole a tuto druhou etapu odstartoval 14. ledna výtvarný teoretik a kritik Radek Horáček, jenž přečetl ze své vlastní tvorby povídku Příběh z kapří zátoky. Vlastní pasáže zazněly i druhého večera, kdy spisovatel Hynek Jurman nejdříve přečetl ukázku z Malého Bobše od J.V.Plevy a poté napínavé i úsměvné příběhy ze své chystané sbírky pověstí Zlatý pramen (Zloděj dříví, O povedeném poustevníkovi, O smrti v pytli, Dobře koupený hrnec). Ve středu následovala paní Marie Horáčková s Povídkou Oty Pavla Koncert, ve čtvrtek paní Marta Kellerová četla Broučky, klasiku od Jana Karafiáta a v pátek 18.1. přiblížil Ladislav Stalmach knihu Gosciny Mikuláš a jeho přátelé (povídky Pastelky, Mluvili jsme do rádia, Frydolín kouzelníkem). Všechna dalečínská čtení byla hojně navštívena dětmi i rodiči a vždy zakončena krátkou besedou o knize. Hynka Jurmana se čtenáři ptali i na jeho jiné knihy, především pověsti a Smírčí kameny. Ladislav Stalmach po přečtení povídky Frydolín kouzelníkem ukázal dětem i některá jednoduchá kouzla. Odezva rodičů a dětí byla velmi příznivá a do budoucna se chtějí Dalečínští do tohoto projektu opět zapojit.

   


Silvestr 2007 na ledě
Na sklonku roku 2007 přilákala na svůj led zamrzlá vírská přehrada několik odvážlivců, kteří využili příhodných podmínek k bruslení. Poslední den v roce 2007 se jich u Vírovky pod Dalečínem sešlo více jak čtyři desítky. Síla ledu byla dostatečná (cca 17cm u Vírovky), kvalita vynikající. Ti , kdo bruslili na přehradě poprvé byli zpočátku trochu nervózní, ale obavy brzy vystřídal adrenalin a všichni se rozjeli po zmrzlé hladině. Projet se Chudobínem nebo Hamry byl pro všechny určitě nevšední zážitek. Ne každý rok nabídne zima takovou příležitost.

   
   
   


Dalečínský drsňák
Dalečínský drsňák První zápolení o Dalečínského drsňáka proběhlo 6.10.2007 na dalečínské sjezdovce. Dvanáct tříčlenných družstev změřilo svoje sily při sjezdu z kopce na koloběžce, lezení po lanech a v paintballu. Je potěšující, že ze všech bojů vyšlo nejlépe družstvo z Dalečína ve složení Jaroslav Procházka, Rostislav Klusák a Miroslav Fučík. Dalečínský drsňák tak zůstává v Dalečíně. Na závěr adrenalinového sobotního dění na sjezdovce předvedla šermířská skupina z Bystřice nad Pernštejnem ukázku historického šermu.

   
   


Jarmark
Ve dnech 27.-29.7.2007 proběhla v Dalečíně pouť sv.Jakuba. Součástí pouti byl i historický jarmark starých řemesel (ukázky, prodej) doprovázený koncertem, který se konal 29.8. v v prostorách zříceniny hradu v Dalečíně V průběhu koncertu vystoupila trampská skupina NEREZ BOYS, dívčí skupina CODEX z Přerova, dívčí rocková kapela BÍLÁ TMA, „hradní rock“ zahrál QUANTI MINORIS a s alternativním country se předvedl NEŠVILSKÝ KRÚŽOK.

   
   
   
   


PRÁZDNINY JSOU TADY - dětský den
Již se stává pomalu tradicí, že se první prázdninovou sobotu sejdou na Bahnech všichni, kteří mají chuť přivítat prázdniny. Ne jinak tomu bylo i 30.6. 2007. Hned na začátku vyděsilo asi stovku dětí vyplašené hlášení "HOŘÍ". Zraky všech se upíraly k hořící chaloupce nebohé stařenky. Bezmocně pobíhala a lomila rukama nad tou zkázou! To ale neznala šikovnost naší hasičské drobotiny. Jejich bleskurychlý zásah zachránil vše co se dalo. A že voda z hadic byla jediná, která nás zkropila, mohli jsme nerušeně pokračovat v rozjeté zábavě. Většina se rozběhla k jednotlivým soutěžím a hrám (střelba ze vzduchovky a luku, skákání v pytli, lovení rybiček, ruské kuželky, chůdy, hod na cíl, jízda na koni, nošení vody...) Odměnou za nebojácnost a výkon nebyly peníze, ale žetonky, které je plně nahradily. Daly se totiž proměnit za zboží v místním supermarketu. Co už se také stává tradicí, je fronta u trampolíny. Letos jí ale statečně "šlapala na paty" i horolezecká stěna. Tam si pavoučí způsob života vyzkoušelo i nemálo dospělých. Snad všichni, kdo dostatečně potrápili svá těla, šli odměnit žaludek nějakou tou dobrotou (maso, párek v rohlíku, uzená klobáska, domácí cukroví, limo, pivo...). Veškeré dění komentoval zvučný hlas p. Hamerského, písničky už jen podtrhly příjemnou kulisu celého odpoledne. Bavili se dobře děti i dospělí, a tak se volná zábava protáhla až do pozdních večerních hodin. Podařilo se společnými silami prázdniny nejen přivítat, ale přímo se do nich proskotačit! Pod celou akcí je podepsán OÚ Dalečín, SDH a rodiče. Děkujeme všem, kteří čímkoliv a jakkoliv přispěli svou troškou do mlýna.

   
   
   
   


IX. Společenský ples
Letošní zima nás sněhovou nadílkou moc nepotěšila, příležitostí k zimním radovánkám bylo pramálo. O to větší byla účast na letošním již 9. společenském plese v Dalečíně. O zahájení se opět postarali žáci místní školy. Moderní rytmickou skladbou Hey boy měly děti v kšiltovkách vyburcovat k tanci mladší generaci. Ti starší ocenili podmanivou muzikálovou melodii písně Číst od prvních řádků a pěknou choreografii s lampičkami. Naposledy si na plese zatančili letošní páťáci: Vojtěch Svoboda, Petr Pavlů, Jan Dědič, Jan Vencálek, Marie Svobodová, Šárka Havlíková, Michaela Zichová. Stává se tradicí, že parta daleckých žen, která nezkazí žádnou legraci, nacvičí krátké taneční vystoupení. Ani letošní ples nebyl výjimkou. O půlnoci se rozhořel uprostřed sálu oheň, kolem něhož tancovala skupina cikánských tanečnic s tamburínami. Při chytlavé hudbě z filmu Cikáni jdou do nebe se sálem míhaly rozvířené sukně, barevné šátky. Vystoupení mělo takový úspěch, že se muselo opakovat. Takže program na příští ples je nasnadě ….. nebo že by nás překvapilo mužské osazenstvo obce??? Poděkování za pomoc při organizaci plesu a obsluhu během plesu patří:p. Kadlecové,p. Makovské, p. Olivové, p. Horáčkové, Věře Šťastné, Daně Bradáčové, Jitce Halvové, Zdeně Pavlů, Jitce Cahové, Janě Gloserové, Ivaně Vencálkové, Maruně Svobodové, Ivetě Svobodové, Pavlovi Svobodovi. (3.2.2007)

   
   
   


Dětský karneval
Máme se na co těšit… Poslední lednovou sobotu (27.1.2007) rozveselily sál kulturního domu naši nejmenší. Mateřská škola spolu s rodiči zde pořádala již jedenáctý DĚTSKÝ KARNEVAL. Sešlo se tu na šedesát překrásných masek. Těžko poznáte, kdo je kdo: „princezny, kašpárci, kočičky, sněhuláci, Karkulky….“ Všichni tancovali a soutěžili s p. Davidem Hamerským, který bavil děti I dospělé do večerních hodin. O bohatou tombolu a občerstvení se postarali rodiče a p. učitelky. Všem se nám tu líbilo a těšíme se na vás zase příště.

   
   


Hubertova jízda se stává tradicí
Jako každý rok, tak i letos jsme uspořádali Hubertovu jízdu na Kopci v Dalečíně. Přivítalo nás krásné podzimní počasí, takže si účastníci i diváci přišli na své. Pozvání přijali J.K.Janovičky, J.K.školní statek Bystřice nad Pernštejnem, pan a paní Skalníkovi z Pohledce, pan Janů se synem ze Ždánic a pan Prokop z Bratrušína. Za krásného poledního počasí vyjeli jezdci na vyjížďku do okolních lesů, kde pro ně byly připraveny přírodní i umělé překážky. Byl připraven i dostih, při kterém jezdci povolili svým miláčkům uzdy a věřte, že se bylo na co dívat. Obdivovali jsme je pro jejich šikovnost a nebojácnost. Ani diváci se nenudili. Po celou dobu byl připraven souběžně závod přímo na kopci, ve kterém předvedli své umění koně pracující v lese. Jejich majitelé názornou ukázkou přitáhli diváky a ukázali, že práce v lese není lehká ani pro koně, ani pro jejich majitele. V této soutěži se utkali p.F.Janů se dvěma koňmi. Pomáhá mu jeho syn a je vidět, že i dnes se přenáší profese z otce na syna. Dále soutěžil p. Prokop a p. J.Procházka. Je krásné pozorovat souhru majitelů a koní. Po příjezdu z vyjížďky čekala na účastníky jízda parkurem, sprinty a tak se bylo stále na co dívat. Ani na diváky jsme nezapomněli a připravili pro ně soutěž se zajímavými cenami - ,,Běh s korbou hnoje". Nejrychlejší a nejšikovnější byl p. Neškrabal z Ubušína. Na úplný závěr odpoledne se jezdci rozjeli na lov lišky. Letošní hon netrval dlouho díky šikovnosti jezdkyně z J.K. Bystřice n.P., která se za liškou vydala se vší vervou a brzy slavila úspěch. Nás pořadatele těší zájem účastníků, kterých rok co rok přibývá, a tím se stává tato akce i pro diváky přitažlivější. Poděkování patří i našim sponzorům, kde zvláštní dík patří p.Šuterovi z Olešnice. Doufáme, že příští rok se na kopci nad Dalečínem sejdeme ještě ve větším počtu, a že i počasí udrží svoji tradici a sluníčko se přijde podívat s Vámi. Určitě je se na co těšit. AŤ VÁM KONĚ JDOU!!! a za rok nashledanou se těší p.Jaroslav Procházka se svým týmem z Kopce nad Dalečínem.(mj)

   
   
   Tradiční pouť v Dalečíně aneb překvapení na hradě
Za přispění obce Dalečín proběhl dne 30.7.2006 v prostorách zříceniny hradu v Dalečíně historický jadmark s programem:
- jarmark – stará řemesla (ukázky, prodej)
- recitál skupiny QUANTI MINORIS se Zdeňkem Němečkem
- vystoupení folklorní skupiny Bezobratři
- recitál zpěváka Boba Frídla, s doprovodem Svatavy Bednářové
- vystoupení řecké zpěvačky Froso Tarasidu
- ukazka historického šermu

   
   
   
   Pouť
Ve dnech 29.-30.7.2006 slavila obec Svatojakubskou pouť. Doprovodné akce probíhaly "Na bahnech".

 


Hurá na prázdniny - dětský den
Dne 1.7.2006 proběhl v Dalečíně na Bahnech dětský den.

   
   


Dechovka z Vimperka hrála v Dalečíně
V neděli 23.4.06 se v KD Dalečín uskutečnil koncert dechové hudby ZUŠ Vimperk s dirigentem Petrem Staňkem, který doplnily tanečním výkonem dvě skupiny mažoretek z Aerobikového studia Nové Město na Moravě pod vedením Evy Olejníkové. Podle ohlasu místních byl hodnocen velmi kladně, vždyť mladí muzikanti zahráli rádi i dechovky na přání. Škoda jen, že Vás milí posluchači přišlo tak poskrovnu. Snad to bylo pěkným počasím, či nepříliš vhodnou akustikou našeho KD k produkci většího počtu muzikantů. (dm)

   
   


Párkové závody
11.2.2006 proběhly v Dalečíně na "Chmelníku po dlouhé době opět závody v běhu na lyžích. Počasí nám trochu zamotalo hlavu s přípravou trati, ale nakonec vše dobře dopadlo a tak celkem 26 přihlášených závodníků (od 9 do 54 let) rozdělených do pěti kategorií si odjelo dobré závody. Doufejme, že byli spokojeni a příští rok přijedou znovu na druhý ročník.
Výsledky: Kategorie děti do 11let : 1.Petr Skalník-Bystřice n/P., 2.Ondřej Černý-Unčin, 3.Jan Sedler- Dalečín. Kategorie děti do 16let: 1.Monika Peňázová-Věcov, 2.Tomáš Navrátil-Věcov, 3.Kateřina Juříčková-Dalečín. Kategorie muži od 40let: 1.Radek Kalina-Letovice, 2.Jaroslav Kratochvíl-Hluboké, 3.Radim Peňáz-Věcov, 4.Petr Vondra-Dalečín. Kategorie muži nad 40let: 1.Miloš Bělehrad-Vír, 2.Milan Toul-Letovice,3.Petr Vondra-Dalečín,4.Jaroslav Šťastný- Dalečín. Kategorie ženy do 40let: 1.Martina Zbytovská-Dalečín, 2.Ivana Juříčková-Dalečín

   
   
   
   


Dětský den
Prázdniny jsou tady ! V soboto 2.7.2005 děti v Dalečíně přivítaly prázdniny na dětském dnu. Přestože ještě dopoledne vše nasvědčovalo tomu, že počasí selou akci zhatí, odpoledne se umoudřilo a popřálo i trochu slunka. Děti tak mohly absolvovat bezpočet soutěží a her.

   
   


Koncert
Dne 12.6.2005 dechovka opět rozezvučela sál v kulturním domě v Dalečíně. Již tradičně organizují manželé Dana a Eduard Makovští v kulturním domě v Dalečíně koncert akordeonového souboru a dechového orchestru ZUČ Bystřice n/P., který v posledních letech doprovází mažoretky DDM Bystřice n/P. Koncert je věnován ke Dni matek. V letošním roce se sice trochu opozdil, což je dáno poměrně nabitým programem dechového orchestru, který dnes sklízí úspěchy ne jen na národním, ale i mezinárodním poli. Proto si myslím že je zcela nepodstatné, že se letos uskutečnil až v měsíci červnu, protože pro přítomné byl stejně potěšující, jako v kteroukoli jinou neděli.

   


Dětský karneval
V sobotu 19.2.2005 se v kulturním domě v Dalečíně uskutečnil dětský karneval.

   
   


Tradiční pouť
Ve dnech 30.-31.7.2005 proběhna v Dalečíně "Na bahnech" tradiční Svatojakubská pouť.